1. Paralelkenar Yöntemiyle Bileşke
1 / 2
Bu uygulamayı beğendiniz mi? Evet Hayır
Bu uygulamayı beğendiniz mi?
Kullanıcı girişi yaparak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Bir hesabınız yok mu? Ücretsiz hesap oluşturabilirsiniz.
Bu uygulamayı beğenmediniz mi?
Kullanıcı girişi yaparak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Bir hesabınız yok mu? Ücretsiz hesap oluşturabilirsiniz.
9606   18973   2        0
Açıklama
Paralelkenar yöntemi kullanarak iki vektörün bileşkesiyle ilgili 3 farklı tip problemin çözümünü yapan bir uygulama. İsterseniz her bir problem tipi için uygulama sizin için rastgele değerler üretebilir. Böylece problemi kendiniz çözüp daha sonra problemi uygulamaya çözdürerek kendi sonuçlarınızı kontrol edebilirsiniz.
Nasıl Kullanılır
i) Çözmek istenen problem tipi seçilir. Problem tipleri: (1) Bileşke bulma, (2) Açı Bulma ve (3) Bileşen bulma. Her problem tipi için bilinenler ve istenenler problem tipine ait seçim kutucuğunda verilmektedir. Ayrıca bilinenler problem tipini gösteren şekil üzerinde mavi, istenenler ise kırmızı renkte gösterilmiştir.

ii)Seçilen problem tipine göre bilinenler ve istenenler belirlenir. Bu aşamada uygulama iki farklı şekilde kullanılabilir: (1) mevcut bir problemin çözümü veya (2) çözmek için bir problem oluşturma.

iii)Eğer (1) mevcut bir problem çözülecekse probleme ilişkin bilinen değerler kutucuklara yazılarak ÇÖZ düğmesi tıklanarak problem çözülür ve çözüm sonucunda elde edilen istenen değerler ilgili kutucuklara yazılır.

iv)Eğer (2) çözmek için bir problem oluşturulmak isteniyorsa Problem Üret düğmesi tıklanarak bilinen değerler için rastgele değerler üretilerek ilgili yerlere yazılır. Oluşturulan problem kullanıcı tarafından elle çözüldükten sonra ÇÖZ düğmesi tıklanarak kullanıcının elde ettiği değerler uygulamanın bulduğu sonuçlarla karşılaştırılabilir.
Hazırlayanlar
DGteam CE